Pod takim hasłem, 9 listopada 2018 r., na Rynku Starego Miasta w Sandomierzu, odbyło się wspólne śpiewanie hymnu Polski z udziałem przedstawicieli Urzędu Miejskiego w Sandomierzu, Rady Miasta Sandomierza, dzieci sandomierskich szkół podstawowych, mieszkańców oraz turystów odwiedzających w tym czasie nadwiślański gród. Wydarzenie zostało zorganizowane z okazji nadchodzących obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego autorstwa Józefa Wybickiego odbyła się krótka lekcja historii dotycząca pielęgnowania naszych symboli narodowych, a zwłaszcza flagi biało-czerwonej.

Zwieńczeniem wydarzenia było utworzenie przez zgromadzone osoby tzw. żywej flagi. Inicjatywa oddająca hołd niepodległej Polsce polegała na podniesieniu nad głowami białych oraz czerwonych kartek, tworzących jednolitą flagę narodową. Żywa flaga została sfotografowana z powietrza za pomocą drona (zdjęcia wkrótce).